05 07

سوله دست دوم

در این مقاله قصد داریم شرایط سوله دست دوم را به تفصیل بررسی کنیم.

سوله نو براساس متراژ زمین و هندسه مورد نظر کارفرما از لحاظ طول، عرض، ارتفاع، رنگ و .... و زیرنظر ناظران و مهندسان مورد تایید کارفرما در کارخانه سوله سازی ساخته می شود و مطابق با آیین نامه ها و مقررات جدید نظام مهندسی با بالاترین حد از استحکام و استاندارد طراحی و تولید می گردد حال آنکه در انتخاب سوله دست دوم اینگونه نمی باشد.

همچنین در سوله های نو، مهندسین ناظر و نماینده کارفرما  و سازنده، متناسب با شرایطی از قبیل شرایط آیین نامه ای و نوع کاربری بر روند ساخت سوله نظارت دارند.

در برخی موارد برای فروش سوله دست دوم، یک سری عملیات نوسازی و بهسازی روی آنها انجام می گردد که در این عملیات از مواد با کیفیت پایین استفاده می شود. بنابراین حتما هنگام خرید این نوع سوله، می بایست محل نصب قبلی و تصاویر آن و همچنین دفترچه محاسبات سوله بررسی گردد.

در این سازه ها، هزینه های جابجایی،نصب و خرید پیچ و مهره به عهده خریدار سوله می باشد. همچنین مسائل فنی احتمالی که هنگام نصب این سوله ها ممکن است به وجود آید به فروشنده ارتباطی ندارد. بنابراین بهتر است قبل از خرید، تمامی این موارد و هزینه تمام شده با فروشنده بررسی شود.

سوله نو نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و با توجه به نرخ تورم می تواند بهتر هزینه ها را برگرداند بدین صورت که اگر قصد فروش سوله را داشته باشید ، می توانید با تنها 15 درصد پایین تر از قیمت بازار، سازه خود را بفروشید. و در صورتی که اگر پس از مدت زمانی درخواست تغییر طرح داشته باشید یا بخواهید شکل سازه را عوض کنید، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. در مواردی سوله دست دوم به صورت متری قیمت گذاری و به فروش می رسد. که در این حالت تناژ سازه مشخص نمی باشد که احتمالا وزن آن از سازه های نوکمتر است. به عبارتی سازه فلزی بصورت غیر استاندارد به صورت کیلویی فروخته نمی شود و براساس متری قیمت داده می شود. بنابراین پیشنهاد می گردد حتما به این موارد دقت کنید و پیش از خرید سوله دست دوم، وزن سازه را کنترل کنید.

 

در حال حاضر مشکل اصلی خرید و فروش سوله دست دوم، تخلف زیاد و استفاده از مواد باکیفیت پایین در بهسازی و اصلاح سوله به خاطر سود دست دوم می باشد. ممکن است قیمت خرید سوله دست دوم نسبت به سوله نو کمتر شود اما قیمت تمام شده سازه دست دوم به دلیل هزینه های جانبی مانند تعمیر و نگهداری، نصب، پیچ، جرثقیل و ... در مواردی ممکن است از سوله نو نیز برای شما گرانتر تمام شود.

 

بنابراین مهمترین نکات و مسایلی که هنگام خرید سوله دست دوم وجود دارد عبارتند از:

 

  • بررسی کیفیت مواد استفاده شده برای ساخت و اصلاح و بهسازی سوله
  • تطابق آیین نامه ای شرایط آب و هوایی با استانداردهای منطقه یا شهر محل نصب سوله
  • کیفیت و دقت بالای سوراخ کاری و فلنج گذاری در سوله دست دوم
  • بررسی تطابق آیین نامه ای میزان بارش برف و باران، سرعت باد و زلزله خیز بودن محل اجرای سوله با طراحی اولیه
  • کیفیت فرآیند ساخت و جوشکاری و فرمینگ قطعات سوله
  • آنالیز مقاومت و جنس خاک موردنظر
  • بررسی ابعاد هندسی سازه مانند دهانه، ارتفاع، طول و شیب سازه با توجه به کاربری
  • سال ساخت سوله

بنابراین در صورتی که شما می خواهید برای سوله هزینه پایینی پرداخت کنید و همزمان به کیفیت بالایی نیاز داشته باشید، می توانید به جای خریداری سوله دست دوم ، نسل جدید سوله یا همان سوله خرپایی را انتخاب نمایید. که با قیمت بسیار مناسب تر و مطابق با بالاترین آیین نامه های مهندسی طراحی می گردند.

نویسنده مدیر | تاریخ انتشار:1399/08/18 10:00:00 | دسته بندی: اخبار

نظرات

نظرات