سوله ­ی ارزان

       بعد از  ساخت اولین سوله ­ها و استقبال زیادی که برای استفاده از آنها صورت گرفت توجه به ایمنی و مقاومت بیشتر آنها افزایش یافت و هرچه از زمان تولید اولین سوله ­ها می گذرد استحکام این سازه ­ها نیز با استفاده از  روش­ های نوین ساخت افزایش می­یابد. هرچند سوله ­ها به نسبت ساخت دیگر سازه ­ها و نیز کارایی ­هایی که دارند جز سازه­های مقرون به صرفه محسوب می­شوند اما باز هم بسیاری از افراد به دنبال ساخت سوله ­ی ارزان هستند تا بتوانند ضمن بهره گیری از تمام مزایای سوله هزینه­ ی کمتری نیز برای ساخت آن به کار برند.

این دسته از افراد معمولا درصد تهیه سوله ­ی ارزان دست دوم می­باشند تا به خیال خودشان بتوانند هزینه­ ها را کاهش دهند. اما باید گفت که این افراد سخت در اشتباه می­باشند زیرا اولا از آنجا که از سوله­ی دست دوم قبلا استفاده شده است قطعا دارای استهلاک می­باشد. همچنین ممکن است که سوله­ای که خریداری می­کنند مناسب با هدف آنها طراحی نشده باشد که جمع این موارد نه تنها موجب صرفه جویی نمی­گردد بلکه ممکن است هزینه­ های اضافی نیز به بار بیاورد. از این رو خرید سوله­ ی ارزان دست دوم به هیچ عنوان توصیه نمی­گردد.

سوله­ ی ارزان

سوله­های تیرورقی را نمی­توان جز سوله­ های ارزان به شمار آورد زیرا در ساخت این سوله­ ها فولاد زیادی مصرف می­شود و فوندانسیون آن نیز به کار مهندسی بیشتری نیاز دارد اما اگر در اندیشه­ ی تهیه­سوله­ی ارزان اما نو هستید دو گزینه­ی مناسب برای شما وجود دارد. سوله­ ی ارزان خرپایی و سوله­ ی UBM .

سوله­ های خرپایی در دو نوع سبک و فوق سبک موجود می­باشند و استفاده از آنها برای هیچ گونه کاربری محدودیت ندارد. جابه جایی آنها از مکانی به مکان دیگر به راحتی صورت می­گیرد.  در ساخت این سوله­ ها از فولاد کمتر و پروفیل بیشتری استفاده می­شود. برای فوندانسیون آنها قابها در فاصله­ی ۳ متری از زمین قرار می­گیرند که موجب می­شود نیازی به میلگرد بیشتر و ضخیم­تر نباشد.همچنین نصب و اجرای آنها نیاز به نیروی متخصص ندارد.  مجموع تمامی این ویژگی­ها سوله ­های خرپایی را جز سوله ­ی ارزان قرار داده است و ساخت آنها حدود ۱۵ درصد ارزانتر از سوله های تیرورقی است.

دسته دوم از سوله­ ی ارزان سوله های UBM هستند. اگر می خواهید یک سوله­ ی ارزان دست دوم تهیه کنید بهتر است به جای آن به فکر سفارش یک سوله­ی UBM باشید. در ساخت این سوله ها از ورق های گالوانیزه استفاده می شود که به وسیله ی دستگاه UBM به شکل قوس در آمده و بر روی هم مونتاژ می شوند. ساخت این سوله ها احتیاج به مصالح کمتری دارد و هزینه ی ساخت آنها تقریبا نصف سوله های معمولی است از این رو می توان سوله های UBM را کاملا سوله­ ی ارزان به شمار آورد. اجرای این سوله نیازی به پی سازی ندارد و همین امر نیز مزید بر ارزانتر شدن این سوله ها می شود. ساخت این نوع سوله ها به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد و در همان محل پروژه طراحی و نصب می گردد که سبب می شود متقاضی یک سوله­ ی ارزان در اختیار داشته باشد. تنها ایراد این سوله ها آن است که به خاطر محدودیت در اندازه ی دهانه برای هر نوع کاربری مناسب نیستند و البته جا به جایی آنها هزینه­ ی بیشتری نسبت به سوله های خرپایی دارد.




Class Aptent Taciti Soci
1398 07 21

مزایای سوله ارزان

مزایای سوله ارزان

ایجاد استحکام متناسب با نیاز طراحیامکان پرهیز از عیوب ذاتی سازه‎های تیرورقی در سوله امکان طراحی و اجرای سازه‎هایی با ابعاد بزرگ و بسیار قابل توجه فونداسیون سبکتر در قیاس با سازه‎های مشابه تیرورقسبکی قابل توجه سازهایمنی زیاد در برابر عوامل مخرب محیطی همچون زلزله ( نسبت استحکام به وزن بالا )انعطاف پذیری زیادتوانایی اجرای سازه‎هایی با اشکال متنوعامکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت سوله